Morate se prijaviti da biste napisati komentar ili otvoriti novu temu.

Ribolovni turizam

Kada se pomene turizam odmah pomislimo na more, planinu ili banju. Međutim, postoji mnogo vrsta turizama: za vreme SSSRa Finci su vikendom prelazili preko granice i "ubijali se" jefinim ruskim alkoholom, mnogi su putovali za Amsterdam samo zbog legalizovane marihuane, klinike u Indiji zbog niske cene imaju značajan procenat pacijenata sa Zapada... Kreativni ljudi naprave turizam "ni iz čega". Izuzetno je pohvalno ono što je napravljeno sa "Exit-om" ili "Dragačevskom trubom" ali to je samo grudva na vrhu ledenog brega. To je oblast sa toliko mogućnosti da bi svaki drugi stanovnik ovih krajeva mogao u njoj raditi. Ljudi žele zabavu, odmor i relaksaciju - samo je potrebno obezbediti im kvalitet. Kineska srednja klasa je tek u formiranju a već su preplavili Balkan...

Moja ideja se odnosi na ribolovni turizam (sportski ribolov). Mnogi su dali puno novca za odlazak u Sibir u ribolov jer na Balkanu nema previše interesantnih mesta: ili nema ribe ili je prljavo ili je gužva... Dakle, tržište postoji, samo je potrebno obezbediti uslove.

Nema kod nas takvih vodotokova? Zašto ne napraviti nove? Sve što je potrebno su zemlja, voda, dosta znanja ali i mašte.
Danas je lakše kupiti zemlju nego ikada: ponuda je ogromna a cena smešna. Takvu priliku ne treba propuštati jer će se uslovi sigurno promeniti (ovo važi za sve namene gde je potrebna zemlja a ne samo za turizam).
Voda se može uzeti iz neke reke ili jakog izvorišta. Za to je potrebna dozvola države ali ako postoji mogućnost za uzimanje lepog poreza - država ne pravi probleme.

Kada se obezbede zemlja, voda i papiri onda sledi kreativni deo posla. Teren se može preoblikovato gotovo po želji ali je najbitnije da ta nova reka obezbeđuje dobre uslove za ribu i njenu hranu a da doživljaj za ribolovce, izletnike bude maksimalan. Za početak se može prodavati samo ulaznica, kasnije bi se napravili objekti za smeštaj pa ekskluzivan jelovnik sa sopstvenom zdravom hranom... Takođe bi mogla biti interesantna izgradnja vikendica koje bi na takvom mestu mogle postizati fantastičnu cenu. Oplemeniti prostor i napraviti dobru zaradu - korisno i za preduzetnike i za društvo.

Sličnih projekata ima ali su to gotovo isključivo veštačka jezera. Veštačka reka može biti mnogo interesantnija i iako je teško konkurisati po izgledu i količini vode prirodnim rekama Skandinavije ili Novog Zelanda ova naša može biti bogatija ribom ali i na boljem mestu zbog male udaljenosti od evropskih metropola.

Dakle, dobro mesto, puno mašte, kreativnog rada i znanja - i eto posla čiji potencijal vremenom može samo da raste.

Nebi te tija ubit u pojam, ali turizam tako ne funkcionira. Turizam je industrija ka i svaka druga i ima svoje zakonitosti. To šta ti pišeš san ja mislija kako je to tako još prij 30 godin, ali danas mi je jasno kako to tako neide. Čitajući to šta si napisa jasno mi je kako ti živiš u nekim tvojim iluzijama za koje bi ja također tija da su stvarnost, ali na žalost nisu. Neman pojma odakle bi uopće počeja objašnjavat kako i zašto to nije tako . . . osvrnit ću se samo na završetak tvojega izlaganja . . . ''dobro mesto, puno mašte, kreativnog rada i znanja'' u današnjemu obrascu funkcioniranja turizma determinirani su isključivo novcem odnosno onima koji sa njim upravljaju. Drugačije rečeno svi eventualni benefiti od dobroga mista, mašte, kreativnoga rada i znanja odlaze negdi daleko, a ostaju mrvice i to tako ide do sveukupnoga uništenja.

Izbornik