Morate se prijaviti da biste napisati komentar ili otvoriti novu temu.

Postanak i svrha ljudske vrste na Zemlji

12

@otpisani i ja smatram da treba istražiti sve mogućnosti pa nije mi ni problem prihvatiti nešto sasvim deseto ako se utvrdi da je baš tako. Skloniji sam ideji Kreatora dok Big Bang teorija zvuči suludo pa i vrijeđa zdrav razum. Kao iz nekog atoma došlo do velikog praska pa se to počelo širiti pa nastale zvijezde i planete pa galaksije i grozdovi galaksija koji funkcioniraju po nekim zakonima fizike koji su nam još nedokučivi ali smo zagrebali površinu. I to se izgleda dalje širi u nekom velikom ništavilu. Kao balon koji će puknuti ako se previše napuše. Po njihovoj logici čeka nas svemirska apokalipsa pa će valjda opet iz nekog atoma nešto prasnuti.

Davno sam čitao onog nesretnog Hawkinga ali ne maknuti se sa Zemlje i to postaviti kao prevladavajuću znanstvenu dogmu i u nastavne programe je još luđe od same teorije Velikog Praska. Preočigledno je da velika inteligencija stoji iza toga, bez mistificiranja, bez idoliziranja. Poštujem djelo i tu harmoniju svemira. Budući da mi sve moramo vizualizirati ja tu inteligenciju zamišljam kao onog druida Panoramixa iz stripa Asterix koji im radi čarobni napitak. Naravno mogla je to biti cijela ekipa ali recimo da tako zamišljam idejnog vođu projekta. Za mene su to najviši stupnjevi čarobnjaštva i magije. Kad smo kod magije tu prvenstveno mislim na znanje koje nam je oduzeto i zabranjeno. To znanje se može koristiti i ovako i onako pa danas imamo pojmove crna i bijela magija što najviše ovisi o pojedincima koji nešto znaju kako će koristiti magiju. Bacanje tarot karata i ostale budalaštine idu u kategoriju šarlatanstvo i nemaju nikakve veze s magijom.

panoramix

Meni je ovakva slika najbliža iako sigurno ne odgovara stvarnoj slici ali ne vjerujem da bi takav lik tražio da mu se klanjamo ili klečimo pred njim zbog njegovog djela. Takvi rituali su ponižavajući za svijest i više priliče onoj drugoj tamnoj strani Apsoluta prema religijskoj matrici koja mora imati podvojenosti i dualnosti koje nemaju smisla jedna bez druge. "Dobri" trebaju "Zle" i obratno da bi njihovo postojanje imalo i svrhu i smisao. Pobjeda jedne strane značilo bi potonuće u apsurd i besmisao. Kao u svakom prosječnom filmu "Dobri" će pobijediti ali s takvim metodama na Sveto Nigdarjevo. Da je dobri svemogući konstrukt ljudskog uma zaista svemoguć već bi odavno riješio tog Sotonu, vraga, đavola, Lucifera ili što već dođe. Takve sile definitivno postoje ali taj sukob nema veze s religijom već više u stilu prirodni neprijatelji, ništa osobno. U sukobu dvije sile šanse za ultimativnu pobjedu su fifty-fifty, to je čista matematika.

Po meni je opasnije kalkulirati između sila. Ove predstave Dobra i Zla koje su nam nametnute uz sigurnu pobjedu Dobra zvuče kao scenarij za neku dječju PC igricu. Nema garantirane pobjede nikome dok je kalkuliranje siguran poraz uma jer nepremostiv je ponor između univerzalnih vrijednosti tih sila. Kalkulantima između sila je ustvari svejedno kakvo je stanje na terenu i tko će pobijediti jer ni jedna ni druga sila ne vole kalkulante. Teren je cijela Beskonačnost i po svemu sudeći takvi ratovi mogu trajati cijelu vječnost jer ne možeš ubiti misao i ideju.

Netko je izmislio suprotne vrijednosti i nikakva ratna ili vojna pobjeda ne može izbrisati ono što je već izmišljeno koliko god bilo izopačeno. U najboljem slučaju razbijeni i neutralizirani oni drugi egzistirat će sa svojim izopačenostima bezopasni za normalan svijet. Strateška prednost što je ideja suprotna Životu ideja Smrti (one vječne) samo što slobodna volja ne može nikoga prisiljavati da se uzdiže do najviših nivoa svojeg nauka. Sami moraju doći do toga. U najgorem slučaju spašavaj se tko može. Ne može se unaprijed znati ishod utakmice koja nije namještena. Kad bi se moglo namjestiti onda bi rekli Good Boys dobivaju i sve pet i drogiramo se takvim mislima znajući da smo na pravoj strani koja sigurno pobjeđuje jer imamo dojavu (ili objavu) da je utakmica namještena.

Da se vratimo na znanstvenije teme i tu elitnu znanost koja zna a nama prodaje priče da bi nas držali u neznanju. Koliko se odmaklo s kloniranjem mi ne znamo. Daju nam mrvice, pokazali su nam onu ovcu Dolly. Ili sjećam se davno sam gledao na TV neka luđakinja objavila da su uspjeli klonirati čovjeka. Našao sam čak i neke stare članke o tome:

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2002/12/29/srpski/PA02122801.shtml

https://www.blic.rs/vesti/svet/ljudski-klon-bez-drzavljanstva/9f87gzt

Nisam baš dublje pratio ali čisto sumnjam da su ih pokazali. Ovo je klasično bacanje mrvica. Mi danas ne znamo ni dokle je dogurao dr. Mengele sa svojim bolesnim eksperimentima. Navodno se motao po Južnoj Americi. Za razliku od Von Brauna, raketnog stručnjaka kojeg su mogli prošvercati jer osobno nije činio zločine, Mengele je bio neprobavljiv i za zaglupljenu američku javnost dok Južna Amerika ima mnoge lokacije za tajnoviti nastavak eksperimenata o kojima šira javnost jako malo zna čak i onu fazu dok je radio za Hitlera. Mengele je na papiru bio među traženijim facama nacističkog režima ali meni se čini da su se oni našli na istoj valnoj duljini pa zato nikad nije službeno pronađen. Mengele je mrtav ali njegov rad se nastavlja i tko zna dokle su dogurali.

Skrenuo bih pažnju na presudan faktor koji zovem energetski zaplet. Tehnički samo kloniranje ovce ili čovjeka bez pokretačke energije rezultirat će lešom. Kao što i tijelo bez pokretačke i nevidljive životne energije smatramo mrtvim tako i sam proces laboratorijskog kreiranja nekog tijela je samo dio posla. Budući da mi ovdje ne znamo ni osnovnu vibracijsku ljestvicu likovi koji se bave kloniranjem znaju puno više o tim stvarima. Kojim procesima i otkud izvlače energiju to je teško odgonetnuti ali recimo da je Beskonačnost jedan ogroman izvor energije a ona je svuda oko nas. Zatim klonu treba program jer sama energija dat će mu umjetni život ali onda dobiju retarda slično kao Frankenstein. To bi trebala biti neka vrsta umjetne inteligencije preko ugrađenih mikročipova ili tko zna kakvih implantata i onda klon može funkcionirati kao nekakva imitacija čovjeka. Kod životinja je jednostavnije jer su manji intelektualni kapaciteti. Mislim da pokazivanje ovce sadrži određenu simboliku i izrugivanje elitista cijelom čovječanstvu.

Tu moramo imati na umu da je elitistička znanost barem 100 godina ispred službenih verzija. Čipovanje životinja (u mnogim zemljama obavezno) i ljudi (zasad dobrovoljno) je već počelo ali sami mikročipovi nisu baš takva novotarija kako oni to predstavljaju. Teoretski može se izvesti i kiborg, možda ne baš kao filmske i stripovske verzije ali nekakvo biće od krvi, mesa i nekih metalnih dijelova s umjetnom inteligencijom. Dok nam bacaju mrvice i vode se polemike oko etičnosti kloniranja to za njih nije problem. Smiješne su i one priče kako je sve to užasno skupo i neisplativo. Njima novac nije problem kad gospodari novca žele rezultate na takvim elitističkim znanstvenicima je samo da što prije dođu do željenog rezultata što znači praktički neograničen budžet. Ako ponestane novca lako je naštampati još papirića. Ili neki možda zaista vjeruju da gospodari novca rade po porobljivačkim ekonomskim pravilima koja su nama postavili?

@Trondhjemite ja sam u školi učio neku verziju evolucije primata: nekakvi majmuni, australopitecusi, homo erectusi, neandertalci pa konačni produkt evolucije Homo Sapiens. Bili smo i u Krapini gledati one majmunolike statue kao prikaz krapinskog pračovjeka koji je isto tu negdje u evolucijskom lancu prema muzeju uguran u neandertalce. Ne znam kojim redosljedom su išli jer davno je to bilo. Uglavnom po toj verziji neandertalac je samo karika u lancu, prijelazna faza koja je evoluirala pa nikako nije mogao živjeti paralelno s ljudima. Inače ja sam sklon toj teoriji da su živjeli paralelno s ljudima i to ne samo neandertalci nego sve trogloditske vrste koje su vremenom istrebljene. Samo ne znam baš točno tko se igrao s genetikom i što će im toliki nusproizvodi. Negdje u to vrijeme sam čuo za Von Danikena kojeg su proglašavali luđakom ali čovjek je postavio neke teorije o onima koji su se zaigrali. Svatko je slobodan vjerovati što hoće. Ja nagađam da će se jednog lijepog dana ispostaviti da je neozbiljni Von Daniken bio bliže našoj genezi od cijele ergele ozbiljnih i jako važnih znanstvenika.

Npr. za mene fenomen NLO nije pretpostavka niti vjerujem u njega. Ja sam to vidio na svoje oči više puta pa znam da to ima. Volio bih saznati još neke detalje kako to leti, antigravitacija i drugi pogoni ali to mi je trenutno nedostupno. I nemam potrebe da meni itko vjeruje što sam vidio. Tko je vidio taj zna. Znali ili ne znali ono što postoji postojat će bez obzira na naše stavove. Tako je sa svim stvarima od Kreatora pa nadalje. Ni 99,99% mrava ne znaju za mene pa ipak postojim i nije mi bitno da znaju. Oni mravi koji su me vidjeli sigurno me smatraju nekim divovskim stvorom. Kad je u pitanju život na drugim planetama isključivo mislim na oblikovane vrste koje možeš vidjeti bez mikroskopa. Makar bili i trogloditi s toljagama, humanoidi, reptoidi, delfinoidi ili vukodlaci. Tu ne podrazumijevam nikakve bakterije ni amebe jer neki znanstvenici to smatraju životom. Realno jest nekakav bijedan oblik života i ako se napravi ta turneja po solarnom sistemu našlo bi se tih bakterijica ali vrsta života koju ja podrazumijevam ima puno više stanica od njih. Što se tiče civilizacijskog dosegnuća mogu biti napredna SF civilizacija ili s toljagama, važno da nisu neke bakterije.  

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

@Piretis - fizika, biologija...

Volim da diskutujem sa ljudima koji strasno i logično brane svoje gledište. Ti si u tome odličan ali ipak previše favorizuješ svoj pogled. Kažem to jer znam da možeš mnogo bolje.

Ako želimo odgovore onda ne smemo podcenjivački da skačemo na svaku grešku. Više puta sam pominjao izjavu poznatog fizičara (više se imena ne sečam) iz sredine XIX veka: "fizika je mrtva nauka, sve što ima već je pronađeno". Danas je ta izjava više nego smešna ali je tada to zaista tako izgledalo – ko je tada mogao da zamisli kvantnu fiziku i teoriju relativiteta?!? Potpuno si u pravu što se tiče entropije – ona negira mogućnost života. Iz toga se mogu izvući najmanje dva zaključka: ili je postavka  entropije pogrešna ili postoji neka “sila” koja je malo pogurala život a koja je fizici još uvek nepoznata. Ako postoji takva “sila” onda je njeno automatsko odbacivanje kao prirodne isto kao tvrdnja fizičara sa početka pasusa. Uvek moramo imati na umu da postoje stvari koje još nismo upoznali. Fizika je pravila greške i praviće, meni je najzanimljiviji “tunel efekat” koji je prilično nebulozno objašnjen (verovatno u nedostatku boljeg objašnjenja). Iako se taj efekat odavno koristi verujem da će njegovo “pravo objašnjenje” 😉 doneti novu revoluciju civilizacije, ne samo fizike (mislim da se u stvari radi o prelasku u višu dimenziju).

Što se tiče biologije, bio si tendenciozan. Mutacije su zaista moćna sila (i da, negativnih je neuporedivo više). Ali Zemlja je starija od par hiljada godina a vreme je za mutacije od kritične važnosti. Razmišljati o prelasku života iz vode na kopno u par stotina hiljada godina je smešno ali sitne promene (izazvane mutacijama) koje se odvijaju stotinama miliona godina – tu je zaista potrebna vizuelizacija. Dakle, mutacije dovode do određenih promena (da razmatramo samo pozitivne jer se negativne “odstranjuju”) a onda sledi ODABIR koji je iz nekog razloga izostavljen od strane protivnika evolucije. Te mutacije se javljaju kod malog broja jedinki ali praktično u svakoj generaciji i uz malo sreće u odabiru (što znači da ostavi bar nešto potomstva) korisna mutacija će da zaživi. Sreća može da omane ali je onda faktor vremena tu – mutacija će se ponoviti ako ne odmah a ono kroz milion godina (ako ta vrsta i dalje bude postojala). Dakle ne samo mutacije već i vreme i uslad njega verovatnoća – što je za kreacionizam nemoguće obzirom da “svet ne postoji tako dugo”.

Naučni pristup je težak. “Nenaučna populacija” često ima negativan pogled na nauku i podrugljivo upire prstom na svaku pa i najmanju grešku nauke (što se na ovom portalu često vidi) ali zato obilato koriste (koristimo) mnoga naučna dostignuća pretvorena u nove uređaje. Moj savet je kritički gledati na nauku (tako i na evoluciju) ali ne tražiti “dlaku u jajetu” već se truditi da se sagleda suština. Taj svet je čudesno lep samo ako se razume.

Izvinjavam se na dodacima ispred komentara - moram da pišem u wordu jer ovde nestane struje kad zagrmi 100km dalje. U toku pisanja je nestajalo 3 puta.

@Piretis - o svrsi postojanja

Iako su nam mišljenja oko ove teme različita, tvoja su vrlo interesantna i bila bi šteta ne dati odgovor. "Ako smo slučajno tu neke velike svrhe nema, živjeti, razmnožiti se i nestati. Ako smo pak stvoreni onda nam je svrha data, bili je svjesni ili ne, a tada ona nadilazi prosto postojanje. Postoji razlog"

"Ako postoji Bog, čoveku je dao inteligenciju sa razlogom..." Ja čoveka ne odvajam od ostalih životinja. Tačno, čovek ima izraženu inteligenciju kojom može svašta da uradi ali mu neće previše pomoći ako ga pojuri gepard koji je neuporedivo brži. Ni u moru mu neće pomoći ako ga oseti ajkula. A ne ume ni da leti pa ako se oklizne... Ali je zato čovek jedino biće sposobno da uništi većinu života na planeti - po tome nema konkurenciju.

Tako i na svrhu života ne gledam kao privilegiju čoveka - da li ovca ima ikakvu svrhu ili joj je jedina svrha da bude hrana drugima? Prema mom mišljenju svrha života (dakle ne samo čovečijeg) je odgovor na postavljeni zadatak. Da li je on intelektualni, moralni, fizički... nije bitno. Jer sve dok rešavamo probleme pred kojima se nalazimo (recimo puž koji prelazi put) živi smo. Ako odustanemo, mrtvi smo bez obzira što nam srce još uvek kuca - "nešto će nas već pregaziti".

Citat od shumadinac od 07/07/2019, 19:49

Što se tiče biologije, bio si tendenciozan. Mutacije su zaista moćna sila (i da, negativnih je neuporedivo više).

Vjerojatno nisam najbolji sugovornik ako je u pitanju biologija, tj mutacije. Moje je znanje o tome prilično površno i posredno, iz literature. Pa, eto, neću ja mudrovati nego ću navesti par citata od onih koji su autoriteti u toj oblasti.

"Činjenicu da je većina mutacija štetna za organizam izgleda da je teško uskladiti s gledištem da su one izvor sirovinskog materijala za evoluciju. Mutanti...zapravo predstavljaju zbirku nakaza i monstruma, i mutacije su izgleda prije razornog nego izgrađujućeg karaktera."  Encyklopedia Americana 1977, sv. 10, str.742.

"Ne, nipošto se ne mogu prisiliti da zamislim kako su te "pogreške" u naslijeđu, uz suradnju prirodnog odabira,pa čak i uz pomoć silno velikog vremenskog razdoblja u kojem je evolucija djelovala na život, mogle izgraditi cjelokupni svijet, s njegovom obilnom strukturom i profinjenošću, te njegovom zapanjujućom prolagodljivošću."  Jean Rostand: The Orion Book of Evolution, str. 79.

"Uz strogo ispitivanje i analizu, svaka dogmatska tvrdnja...da su mutacije gena osnovni materijal evolucijskih procesa, uključujuću i prirodno odabiranje, potpuni je mit."  John N. Moore: On Chromosomes, Mutations and Phylogeny, str. 5.

Već sam napomenuo da je i kreacionizam i evolucionizam stvar vjere. Nema, niti je za očekivati da će u nekoj bližoj budućnosti biti, nedvosmislenog znanstvenog dokaza. Taj trik koji pristalice evolucije koriste da je teorija zasnovana na znanstvenim metodama i disciplinama ne pridonosi vjerodostojnosti teorije. Jednako tako se i astrologija koristi znanošću, i to vrlo egzaktnom kao što je astronomija (gdje se koriste podaci od jedne lučne sekunde) i matematikom (heksagezimalnom) pa nikom pametnom, uključujući i astrologe, ne pada na pamet da ju proglašava znanošću ili jedinim ispravnim pogledom na svijet. Zato je vrlo naivno uzeti teoriju evolucije zdravo za gotovo (doduše ni sa kreacionizmom nije bolja stvar) i proglasiti je suvremenom i znanstvenom.

Što se svrhe tiče rekao sam da mislim da i životinje imaju svrhu postojanja (ne samo jesti ili biti pojeden). Iskreno, nemam pojma kakvu, ali vjerujem da ju je Kreator odredio i njima. Ono što mene prvenstveno zanima to je svrha (pa i smisao) moga postojanja, odnosno ne bavim se drugim oblicima života. Jesmo li nastali kao dio osmišljenog stvaranja ili smo plod slučaja ima malo utjecaja na to hoćemo li u životu biti sretni i zadovoljni. Nasuprot tome pitanje svrhe presudno utječe na naš osjećaj zadovoljstva, osjećaj da živimo smisleni i svrhoviti život. Na mene presudni utjecaj ima judeokršćanski pogled na svijet (to bar nije tajna) i to onaj mistični dio kojim se bavi patristika i rijetki židovski vjerski filozofi. Ako sam rođen, a biti rođen je takva nevjerojatna slučajnost (ili sreća) koja graniči sa uzastopnim dobitcima na lutriji (i to gotovo beskrajni broj puta), vjerujem da to ima neku svrhu. Zašto baš ja a ne neki od više stotina miliona moje potencijalne braće i sestara (samo taj put), i zašto baš tada? Zašto sam, unatoč bezbrojnim prilikama za nestanak, još uvijek tu? Čvrsto vjerujem da smo tu zato što je postojao plan za nas. To što nekada (ili nikada) nismo toga svjesni nimalo ne umanjuje čudo života. Dar života.

Uglavnom živimo sasvim materijalni život. Ne mislimo puno o njemu, žurimo, stječemo, gubimo, želimo još i još. A život nam pomalo, poput pijeska u pješčanom satu, curi. Umjesto da živimo tako da nam mir, sreća i ljubav budu prioriteti, mi tratimo život na "imati" i zabaviti se. Živjeti po obrascu kako su nas učili da treba živjeti je lako, živjeti hedonistički i ne razmišljati previše još je lakše. Ali, živimo li onda istinski, pravi život ili imitaciju života?

U životu pravimo mnoge propuste i promašaje, veće i manje, popravive i nepopravive, ali promašimo li život nikada više nećemo dobiti drugu priliku. Imamo samo jednu i jedinu. Šteta bi bilo prokockati ju.

Citat od Piretis od 07/07/2019, 23:43

Na mene presudni utjecaj ima judeokršćanski pogled na svijet (to bar nije tajna) i to onaj mistični dio kojim se bavi patristika i rijetki židovski vjerski filozofi. Ako sam rođen, a biti rođen je takva nevjerojatna slučajnost (ili sreća) koja graniči sa uzastopnim dobitcima na lutriji (i to gotovo beskrajni broj puta), vjerujem da to ima neku svrhu. Zašto baš ja a ne neki od više stotina miliona moje potencijalne braće i sestara (samo taj put), i zašto baš tada? Zašto sam, unatoč bezbrojnim prilikama za nestanak, još uvijek tu?

Meni je teško vjerovati da je postojao plan za nas (zato sam pobornik slučajnosti). Ako je sve isplanirano i predodređeno, znači li to da je predodređeno i moje pisanje odgovora? Predodređena je sreća i bol, zaposlenje, pronalazak partnera, gubitak djeteta, bolest, blagostanje? Po meni to nema smisla. Ispada da je svaki segment Zemljine prošlosti isplaniran. I onaj meteor i oni vulkani i onaj mali dinosaur koji ganja prve sisavce da bismo došli do nas. Ako bismo i išli u tom smjeru (za mene je to teško, ali prilagodit ću se), onda je bolje reći da nam je dana slobodna volja kojom mi odlučujemo što ćemo biti. Sami smo zaslužni za oblikovanje sebe i okoline. Iako je i to dosta diskutabilno jer se ne rađaju svi s istim predispozicijama pa ne kreću svi s iste startne linije (prvo biološki uvjetovan IQ ili fizička sprema, ali i rođenje u siromaštu ili bogatstvu, u Africi ili na sjeveru Europe). Dobili smo priliku, nismo ju iskoristili nego smo ju uništili. Iz tog razloga, bolje je pričati o davanju razuma i slobodnoj volji, ali ne o planu.
Da citiram Queen: "If there's a God in the sky looking down what can he think of what we've done to the world that He created."
(Ta rečenica me je uvjerila da smo samo bahata vrsta kojoj treba doći kraj. Ili će nas se riješiti Kreator ili će sama priroda naći način da nas makne)

Kad smo već kod smisla i svrhe koji su tema ne smijemo zanemariti ni trendove. Masovno se nameće konzumerizam kao produkt kapitalizma. Work, buy, consume, die ili radi, kupi, konzumiraj, umri. Zanimljivo da je jedan od najvećih konzumerističkih praznika došao iz religije a to je Božić pa da naglasim onaj po gregorijanskom kalendaru 25.12. Taj datum je preuzet od rimskog vojničkog kulta Sol Invictus (Nepobjedivo Sunce) koji se slavio kao Dies Natalis Solis Invicti (Dan rođenja nepobjedivog sunca). Od solarnog kulta preko kršćanstva do konzumerističkog praznika. Kupuju se pokloni, troši se na stvari koje nikom ne trebaju ali potrošačka groznica je jača od razuma. Trgovci zadovoljno trljaju ruke a budući da je blizu i Nova Godina nema idealnijeg mjeseca za uvaljivanje svega i svačega. Prije Božića je Advent sa brojnim štandovima gdje možete piti kuhano vino, jesti razne kobasice ili neke slatkarije, kupovati kičasti nakit za bor po napumpanim cijenama. Navest ću primjer Zagreba koji mi je najpoznatiji gdje se ne forsira Advent iz religijskih razloga nego zbog love i deranja razdraganih ljudi. Pretpostavljam da je tako i u drugim gradovima. Za jednu večer na Adventu ako se malo čovjek raskalaši može otići cifra od koje brojni penzioneri moraju živjeti cijeli mjesec. Nisu svi potpali pod utjecaj konzumerizma ali po onome što vidim oko sebe ogromna većina jest.

Opet se vraćam na work, buy, consume, die jer u te 4 riječi sažet je sav smisao i svrha koju nam nudi konzumeristički kapitalizam. Radi da bi mogao kupovati i konzumirati njihovo smeće a kad onemoćaš umri da nisi nikom na teret. Zaista brutalno i bolesno ali istinito a tako se ponaša i vlast. Spomenut ću samo prijedlog mirovinske reforme u Hrvatskoj o povećanju dobne granice za starosnu penziju na 67 godina što bi za mnoge značilo s posla u grob da nisu na teret mirovinskom fondu u koji su desetljećima uplaćivali da bi imali pristojnu starost. Naravno to se ne kaže javno ali s takvim prijedlozima je sve rečeno. Ljudi su samo brojka i potrošna roba. Danas imamo izraz tržište rada, nekad smo imali tržište robova. Ovdje ne želim reći da je to smisao i svrha ali da se nameće to svi možemo primjetiti. Ja mislim da oni koji nameću nisu čisti materijalisti nego porobljavaju mase putem čistog materijalizma. Dok riječ duhovno mnogi doživljavaju kao nešto pozitivno zanemaruju one druge duhovne (nevidljive) sile s kojima su porobljivači vrlo intimni. Od farmaceutske industrije i "lijekova" koji održavaju status quo pa do industrije dječjih igračaka profit je iznad svega. Naravno da je profit cilj u svakom poslu ali ako ugasimo humanost dobijemo predatorsku pohlepu koja je rupa bez dna i nikad joj nije dosta. Npr. lijek koji bi izlječio bolest znači gubitak potrošača tog lijeka i automatski pad profita. Zato se plasiraju oni koji možda malo ublaže simptome i usput oštećuju ostale zdrave dijelove organizma jer cilj je da potrošač takvog "lijeka" to ostane doživotno pa i da se nakači na još koji od proizvoda.

Moraš jesti, za hranu treba novac i ti si u lancima. Pa ako već imaš više nego što ti treba za osnovne potrebe čeka te brdo budalaština da potrošiš taj svoj višak a jedna od tih su ovi pametni telefoni i već se smišlja kad se to izgustira neka nova generacija tih špijunskih uređaja na koje će svi poletiti kao muhe na go*no. Znaju oni psihologiju mase. Vidim oko sebe socijalne slučajeve i nezaposlene ali svi imaju svoj smartphone. Ja ga nemam niti mi treba niti će mi ikad trebati. Jednom sam ga dobio u sklopu ugovora s internet provajderom i poklonio ga jednoj malo otkačenoj susjedi. Istina, mogao sam ga dobro prodati preko oglasnika ali toliko mi se žurilo da ga se riješim. Za mene je to bezvrijedno smeće kao što je Indijancima zlato bilo žuto kamenje. Znam s takvim stavom da ja ispadam otkačen ali eto malo da se osvrnemo na čisto materijalistički aspekt nekakvog smisla ili svrhe koji se masovno nameće i kojeg masovno puše. Što se mene tiče takva ponuda je besmisao ali ne smijemo je zanemariti obzirom na masovnost. Bombardirani smo sa svih strana s uvjeravanjima da nam baš to treba i da je to prava stvar za nas a nije ni tako skupo. Mislim ako mi nešto baš treba moje je da potražim u prodavaonicama i odmjerim za sebe najpovoljniju ponudu odnosa cijene i kvalitete. Reklame, jumbo plakati, dresovi sportskih klubova su postali reklamni pano. Gdje god kreneš naletjet ćeš na konzumerističku propagandu. Krediti su priča za sebe a General Woo ima jednu dobru pjesmu o kreditima i banksterima:

https://www.youtube.com/watch?v=G2L0Q_NZ_hs

Da, kad sad pročitam što sam napisao moglo bi se i tako isčitati. Naravno da nisam mislio kako smo predodređeni i uvjetovani do te mjere da sami ne odlučujemo o sebi. Bio bi to determinizam a nitko ne želi živjeti u uvjerenju da o ničemu ne odlučuje nego da živi zacrtan život. Jedno je plan, plan za mene kao pojedinca i plan za sve ljude a drugo slobodna volja. Nitko meni ne brani da upropastim plan za sebe. Kršćanstvo i islam se baziraju na Božjoj ponudi ljudima. Ako prihvatimo osnove vjere, živimo po normama koje propisuje, obećana nam je nagrada (nije mjesto da dublje ulazim u smisao i vrstu nagrade). A ni nju ne možemo zaslužiti nego se moramo osloniti na milost.

Judeokršćanstvo, čak i za one koji samo površno poznaju Sveto Pismo, naglašava slobodnu volju. Biblijska povijest je prepuna onih koji su namjerno ili nehotice činili suprotno od Božjeg plana. Već na samom početku imamo pripovijest o Kainu (sinu Adama) koji radi na svoju ruku i ide toliko daleko da ubija svog brata. Time je zapečatio svoju sudbinu ali ne i sudbinu drugih ljudi.

Religiozni ljudi upadaju u zamku da pokušaju opisati i razumjeti Kreatora. To je nemoguće. Pretpostavljeni Kreator mora biti toliko neshvatljiv čovjeku bar koliko je amebi čovjek. Tako da ni njegov plan za nas ne možemo pojmiti, možemo samo spekulirati. Ono što sigurno znamo (to i ti zaključuješ) da smo dobili slobodnu volju i razum. I jedno i drugo je alat, na nama je da ga što bolje i ispravnije iskoristimo.

P.S. Kažeš da smo sami zaslužni za oblikovanje sebe. Većinom baš i nismo. Nije nas othranila vučica (kao Romula i Rema) nego roditelji koji su bili primjer, poslije škola pa okolina su utjecali na "naše" stavove. Ovo što smo danas nije neki naš unikatni pothvat nego zbir utjecaja od kojih mnoge nismo ni primijetili. Posve su različite okolnosti u kojima smo npr. nas dvojica odrasli. Pa su tako i naši svjetonazori različiti. Naravno da smo mogli bilo kad u svom odraslom životu napraviti promjenu, okret za 180 stupnja, i usmjeriti svoj život i svoja uvjerenja u drugom pravcu. U biti to smo puno puta to činili, ne nužno naglo i radikalno, ali jesmo. Zato svatko od nas ima svoju vlastitu filozofiju života, moguće sličnu s drugima, ali svoju.

Citat od Max Payne od 08/07/2019, 19:32

Opet se vraćam na work, buy, consume, die jer u te 4 riječi sažet je sav smisao i svrha koju nam nudi konzumeristički kapitalizam. Radi da bi mogao kupovati i konzumirati njihovo smeće a kad onemoćaš umri da nisi nikom na teret.

Dodao bih, ako mogu, da tome treba pridružiti i petu riječ: Budi glup! TV, filmovi, internet, smartphoni, tabloidi i još što šta, platili mi to ili prividno dobili besplatno, imaju za cilj da nas zaglupe i po mogućnosti trajno zadrže u tom stanju. Naravno da smo tada i lakša žrtva nekontroliranog konzumerizma, bolji glasači, poslušniji građani i (ne daj Bože) po potrebi topovsko meso. Biti glup preduvjet za biti otuđen i povodljiv. A što bolje može zamisliti suvremeno društvo nego mase koje se međusobom ne druže (nema prosvjeda, štrajkova ni revolucija) a istovremeno im možeš uvaliti sve što možeš zamisliti uključujući i običnu vodu u plastičnoj boci.

Koliko se brzo ljudi zaglupljuju najbolje se vidi u masovnoj i stalnoj upotrebi smartphona. U samo 20-ak godina mladi su prestali trčati za loptom, družiti se po parkovima i direktno komunicirati. Neki dan na terasi kafića gledam mladića (20-25 god) koji cijelo vrijeme bulji u telefonski ekran, nešto tipka, nasmije se diskretno i čeka, pa opet isto. Samo 2,5 metara dalje sama za stolom njegova vršnjakinja radi to isto. Njemu ne pada na pamet prići joj, platiti piće, početi razgovor, udvarati joj, izvaliti foru. Ne, i on i ona su izašli u grad da ne budu doma sami pa sad sami sjede i jedno drugo ne primjećuje, ali svo to vrijeme imaju svoj virtualni svijet, i to svatko samo za sebe.

@Piretis

Svi navodi su izraženi u formi mišljenja a svako ima pravo na mišljenje. Da li je ono ispravno, zašto je baš ono istaknuto a ne milion drugih? Takvi citati se ne nalaze svuda, pretpostavljam da se citiraju u okviru kreacionizma. Možda bi trebalo te tvrdnje posmatrati iz ugla obračuna Crkve sa naukom (kao da je Vatikanu teško da odvoji malo para - a i nema izbora, više ne može da spaljuje naučnike kao nekada).

Dobro, ostavimo "teorije zavere" po strani a da se pozabavimo činjenicama. I ja kažem da na milion negativnih mutacija dolazi jedna pozitivna. Pa čak i negativna može da bude od suštinske važnosti za život. U osnovnoj školi smo kao primer mutacije uzimali srpasta crvena krvna zrnca. Ta mutacija izaziva srpastu anemiju koja je krivac za čitav niz zdravstvenih problema. U našim krajevima je pravo prokletstvo ali u tropima je pored sve štetnosti bila pravi spas jer takva krv ne prija komarcu malaričaru. Oni sa srpastim krvnim zrncima u krajevima sa malarijom su u prošlosti imali znatno više šansi za opstanak nego "normalni" - zato se srpasta anemija i proširila.

Mi danas nemamo previše izrazitih primera pozitivne mutacije jer je vreme od Darvina do danas samo treptaj oka evolucije. Možda ih čak i ima ali nismo previše upoznati sa tim jer se evolucionisti ne osaćaju toliko ugroženim da to nabijaju na nos ostalima. Ja recimo ne smatram evoluciju verom i ne bih imao nikakvih problema da se "prebacim" na kreacionizam kada bi on pružao nešto opipljivo bar koliko i evolucija. Ovako...

Otkrivanje svrhe svog postojanja je nemoguća misija. Čak i kada bi se dogodilo nešto vrlo značajno (ne mislim na obraćanje Boga ili slično) opet ne bi mogli biti sigurni da je to to - ali bi mogli da verujemo. Nauka kaže da je prvo postojala energija koja je "evoluirala" u materiju. Dalje je materija postajala sve kompleksnija da bi se evolucija materije završila životom - teško da ima kompleksnije materije od one unutar organizma. Život je evoluirao do inteligencije - dalje možemo samo da pretpostavljamo. Moja pretpostavka je da će intelekt u narednih nekoliko vekova moći da se pretvori u neku vrstu energije ili polja koje će moći da traje neuporedivo duže od organizma - dalje od toga ne mogu ni da pretpostavim. Da li je to kraj evolucije svemira, da li smo mi samo mali deo tog procesa - ko zna?

Inače, sa poslednjim delom se potpuno slažem, i sam sam puno puta pisao na tu temu.

Citat od Piretis od 08/07/2019, 19:55
Religiozni ljudi upadaju u zamku da pokušaju opisati i razumjeti Kreatora. To je nemoguće. Pretpostavljeni Kreator mora biti toliko neshvatljiv čovjeku bar koliko je amebi čovjek. Tako da ni njegov plan za nas ne možemo pojmiti, možemo samo spekulirati.

Složio bi se sa time, ali držim da mi ljudi i nismo Njegova direktna kreacija a samim tim nismo ni primarni dio Njegovog osnovnog plana. Pretpostavljam da smo mi stvoreni od nekoga tko možda i sam nije Njegova direktna kreacija...(?)  Pretpostavimo da je generalni plan vrhovnog Kreatora stvaranje svega neživog i živog pa da onda jedan dio živoga stekne sposobnog daljnjeg sijanja života i brige o njemu… i tako bez kraja.

Mislim da su se prije nastanka ljudi, tu na Zemlji našli baš ti "svemirski ratari"- sijači života  kojima je Zemlja postala baza za djelovanje u ovom dijelu galaksije ili možda samo ovog sunčevog sustava (?) Moguće da su bili malobrojni i da su na duža ili kraća razdoblja morali napuštati Zemlju a posijani život je bujao i stvarali su se povoljni uvjeti za kreaciju inteligentnog bića kome su dali dio svog DNK -( I reče Bog: »Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci – svoj zemlji – i svim gmizavcima što puze po zemlji!«  Na svoju sliku stvori Bog čovjeka,na sliku Božju on ga stvori,muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog i reče im: »Plodite se, i množite, i napunite Zemlju, i sebi je podložite…“!)

U knjizi postanka Bog govori u množini „Načinimo čovjeka“ dakle bili su (ili jesu) tim-entitet (što je i logično).

Ako smo dobili Njihov DNK  dobili smo, dakle, i Njihove potencijalne sposobnosti, ali je vjerojatno trebao proteći dug period pročišćavanja i selekcije da bi do danas bili to što jesmo sa tendencijom napredovanja i usvajanja novih sposobnosti kojih vjerojatno još nismo ni svjesni (ali je to sve u planu naših Kreatora.)

Vidim da se nemate hrabrosti upustiti u „špekulacije“ pa se umjesto oko moguće svrhe vrtite puno oko smisla našeg postojanja. (i pokušaja razumijevanja "Vrhovnog Kreatora")(?)

Pa,  ako su Kreatori bili tako „široke ruke“ da su nas stvorili sebi slične, nisu nas stvorili da trčkaramo u krug po ovom planetu, da se zabavljamo  i bludimo ili da štetu činimo. Siguran sam da su njihove namjere bile (i jesu) da postanemo kao oni… prema tome naša svrha je potpuno jasna a kada imamo svrhu onda dobivamo i smisao.

Na žalost nećemo svi moći postati „Bogu jednaki“ naprosto zato što svi mi još uvijek u sebi imamo („rudimentarne“) ostatke osnove na kojoj smo „kalemljeni“, ali zato kao masa možemo dati odabrane pojedince koji će svojim sposobnostima, moći stati uz bok našim Kreatorima i primiti se dijela njihovog posla…. A svi mi koji se nećemo baviti Božanskim poslovima imamo svrhu i zadatak odraditi sve ono što je u domeni običnih smrtnika, (robova), ali bez kojih ni odabrani zajedno sa Kreatorima ne bi bili učinkoviti… eto tu sam iznio moje viđenje svrhe našeg postanka i postojanja.

U našim današnjim računarima koji imaju svoj osnovni takt (u MHz 1,2 itd..),ništa za računar ne postoji što je manje od njegovog osnovnog takta.On jednostavno ne poima informaciju,makar se radilo o VI danas njćešće neuronskoj mreži.

Sve što je manje od Planck_ovog vremena po današnjoj fizici ne možemo registrovati... dali znači da smo mi samo aplikacija  u nekom kvantnom računaru???

Citat od otpisani od 08/07/2019, 21:45

Pa,  ako su Kreatori bili tako „široke ruke“ da su nas stvorili sebi slične, nisu nas stvorili da trčkaramo u krug po ovom planetu, da se zabavljamo  i bludimo ili da štetu činimo. Siguran sam da su njihove namjere bile (i jesu) da postanemo kao oni… prema tome naša svrha je potpuno jasna a kada imamo svrhu onda dobivamo i smisao.

Tu tezu da smo stvoreni na Božju sliku i priliku treba razumjeti tako da nismo fizički slični Bogu (Bog je duh-Ivan 4,24.) nego da smo u nematerijalnom dijelu dobili neke Božje "osobine". Stvoreni smo razumni, slobodni i kao kreativna bića. Uz mnoge druge osobine te spadaju, samo u puno većoj mjeri, i u Božje osobine.

Možemo li postati kao Bog (ili bogovi)? Ne možemo. Ljudi smo i što god učinili ili saznali uvjek ćemo ostato to, ljudi. Nikada mi nećemo moći stvarati na način Kratora. Nikada nećemo moći znati budućnost, niti biti istovremeno na svakom mjestu. Materijalni smo i stoga ograničeni. Ali imamo razum. I njime možemo barem pokušati dokučiti odkuda dolazimo i kuda idemo. Možemo shvatiti smisao i naslutiti svrhu svojeg života.

U pravu si kada kažeš da se gubimo pokušavajući shvatiti prirodu Kreatora. Još u IV stoljeću Ivan Zlatousti napisao je Raspravu o neshvatljivosti Boga. U njoj razvija granice ljudskog razuma suočenog s božanskom tajnom. Kako se od onda, po pitanju našeg razuma, baš ništa nije promijenilo priroda Kreatora ostat će nam tajna.

P.S. Na dio o tome da nam je svrha biti sluge (robovi) Kreatora odgovorio sam (u pokušaju) na temi "Da li nam treba religija..."

Postanak svemira

Znanost je dobra, može dat odgovore na puno pitanja i može pratit prošlost svemira sve do velikoga praska, ali ne dalje jer isprid te točke materija, energija, prostor i vrime nisu postojali, bar ne u ovome obliku koji je nama poznato. Ono šta je postojalo prij i nastavlja postojat iza fizičke stvarnosti je um, tako beskonačan da u sebi sadrži svu moć koja je potrebna kako bi se stvorilo sve šta ikad može biti stvoreno te potencijal za iskusit svaki najmanji dil toga šta je stvoreno. Ti um ili inteligencija ili već nešto možemo nazvat kako oćemo, a kako nam je to nešto nepoznato, svima nam je pojedinačno ostavljeno za razmišljanje i besmisleno je ikakvo nametanje naziva toga nečega.

Postanak života

Za pitanje postanka života ne postoji znanstveni odgovor. Prirodne znanosti ulaze u domene koje nisu legitimne znanstvene domene odnosno pokušavaju dat odgovore na pitanja koja nisu znanstvena pitanja. Postanak života se odvija u dalekoj prošlosti koja se nemože promatrat niti se može pokusom vratit u to doba, ali se mogu oponašat uvjeti za vidit je li život nasta sam iz sebe međutim tu postoji problem znanosti sa samom znanošću jer je upravo francuski znanstvenik Pasteur u XIX stoljeću dokaza kako živo nastaje samo od živog odnosno pokusom je dokaza kako nešto šta je mrtvo nemože oživit. To znači kako živa stanica nastaje samo od žive stanice i ostaje pitanje nastanka prve žive stanice i na to pitanje znanost nema odgovor.

Kako je nasta život niko nezna, ali neki znanstvenici tvrde da znaju, a to se sve svodi na neke predpodstavljene uvjete hlađenja planeta sa visokih temperatura i kondenzacije da bi se neki kemijski elementi mogli samoorganizirat i posložit šta bi rezultiralo životom, međutim i ti koncept opet ima problem sa samom znanošću jer ga poništava drugi zakon termodinamike koji kaže kako se količina kaosa sama povećava i sve teži raspadu pa se kemijski elementi nemogu pustit kako bi se sami posložili. Tako da nema ništa čvrsto oko te prajuhe iz koje bi se pojavija život.

Svrha postojanja

Kako je meni sam postanak nepoznat, tako mi je i sama svrha nepoznata. Stvari nisu jednostavne, mi ka ljudi smo ipak ograničeni i apsolut nam je nepoznat tako da neznamo o čemu se tu u stvari radi. Živimo u linearnome vrimenu koje je konvencija odnosno dogovor ljudi na zemlji na osnovu rotacije zemlje i mi na primjer neznamo jeli se sve već dogodilo, a mi to sad samo proživljavamo . . . jer po logici stvari ovo vrime izvan zemlje ne postoji.

(Moreno) "Ono šta je postojalo prij i nastavlja postojat iza fizičke stvarnosti je um, tako beskonačan da u sebi sadrži svu moć koja je potrebna kako bi se stvorilo sve šta ikad može biti stvoreno te potencijal za iskusit svaki najmanji dil toga šta je stvoreno. Ti um ili inteligencija ili već nešto možemo nazvat kako oćemo, a kako nam je to nešto nepoznato, svima nam je pojedinačno ostavljeno za razmišljanje i besmisleno je ikakvo nametanje naziva toga nečega."

OK ti to "nešto" nazivaš UM a ja s obzirom na moju ljudsku ograničenost, to "nešto" zovem Vrhovni Kreator i uopće ne želim nagađati kako izgleda ni koje su Mu bile tehnike stvaranja a rezultat Njegovih  kreativnih sposobnosti vidim oko sebe ili pogledom u svemir.

Pretpostavljam da mi ljudi nismo direktna kreacija tog Vrhovnog Kreatora već kreacija proizašla iz mnogobrojnih prijašnjih kreacija koje vuku korjene u njegovoj primarnoj kreaciji života... Da pojednostavnim, ljudsku vrstu je kreirala vrsta Kreatora koga je već prije netko kreirao a koji je došao (ili je već prije nas  bio kreiran ovdje na Zemlji i gotovo sam siguran da se nije vizualno razlikovao od nas. (pa eto i neki odabrani od naše vrste, danas imaju već sposobnost kreacije novoga ljudskoga bića bilo kloniranjem ili genskom manipulacijom i jednog dana kada ti odabrani ljudi budu samostalno osvojili neki planet i prilagodili ga za život pa na njemu posijali život i kreirali biće na svoju "sliku i priliku" i njih će to biće smatrati Bogom-Kreatorom)

"Kako je meni sam postanak nepoznat, tako mi je i sama svrha nepoznata. Stvari nisu jednostavne, mi ka ljudi smo ipak ograničeni i apsolut nam je nepoznat tako da neznamo o čemu se tu u stvari radi. Živimo u linearnome vrimenu koje je konvencija odnosno dogovor ljudi na zemlji na osnovu rotacije zemlje i mi na primjer neznamo jeli se sve već dogodilo, a mi to sad samo proživljavamo . . . jer po logici stvari ovo vrime izvan zemlje ne postoji."

Dobro, Moreno, tako može svako reći- "...a ma, a bo, nemam pojma", međutim mi smo ljudi i moramo težiti odgovorima koji će nas umiriti i na temelju kojih se postavljamo prema svijetu i prema sebi. Pretpostavljam da u svojoj glavi gradiš nekakvu pretpostavku o nastanku i svrsi ljudske vrste... Pa eto Darvin je postavio "teoriju evolucije"prema kojoj smo i mi dogurali do danas izmjenjujući se iz drugih životnih oblika i prilagođavajući se... Ta teorija do dana današnjega nije nikako dokazana a o samom nastanku ljudi nikako ne "drži vodu"

...svatko tko nema dokaza o nečemu a u potrazi je za istinom ima pravo iznijeti "svoju" teoriju o tome. Zašto bi samo takozvani znanstvenici imali ekskluzivu u postavljanju teorija kojih se onda u nedogled svi moramo držati kao pijan plota a nikako da budu dokazane i na svoj rad troše gomile novca kojega treba uzeti od usta onih koji stvaraju vrijednost?       Za sve ono što prema mom mišljenju i mom nivou spoznaje meni nije prihvatljivo, ponašam se kritički pa onda sa velikom dozom samokritičnosti i logike donosim "svoju teoriju" ... iz tog razloga kada mi se stvorila prilika da na ovom forumu otvorim ovu temu ja sam to učinio sa namjerom da više ljudi krene u raspravu kako bi na kraju potvrdio korigirao ili odbacio "svoju teoriju o postanku i svrsi ljudske vrste"

otpisani

Pa e, neman pojma . . . neki su uvjereni kako znaju, neki misle kako postoje ''vjerojatnosti'' . . . a svim dogmatičarima je najteže priznat kako nešto neznaju. Neznan zašto misliš kako ja nebi tija znat sve o postanku. Pa samim tim šta san napisa kako ja na to gledan i pročita kako to vi ostali vidite valjda se podrazumjeva kako me to zanima. Ja mislin kako bi svi tili znat sve o postanku osim onih koji već ''znaju''.

Osobno san bliži kreaciji nego evoluciji i osjećan pritisak materijalnoga svita odnosno ljudskih ograničenja i nesavršenosti . . . pa je li ti vidiš na primjer za pribacit naše tijelo iz točka A u točku B kako nam triba auto, brod, avion . . . koji su sastavljeni od miljun dijelova koji tribaju plus energija za ta sredstva . . . pa tjelesna energija, za koju imat u tijelu triba nabavit ili proizvest hranu . . . pa zaštita od atmosfere di nam triba kuća, roba, dodatna energija za grijanje hlađenje . . . pa mi se stalno borimo kako bi ostali na životu umisto da radimo nešto pametnije . . .

Predhodno napisano je upravo razlog zašto se meni čini kako će ljudska vrsta samo ograničeno napredovat jer neka ograničenja neće moć nadić, a već smo i danas svijesni mogućih katastrofalnih posljedica napredovanja prvenstveno u materijalnome svitu. Prij će bit kako će bitstvo u našem tijelu ili duh ili duša ili astralno tijelo, kako god nazivali, koje se nalazi u materijalnome tijelu čovika nakon prestanka postojanja materijalnog tijela uskočit (ili neuskočit) u nešto drugo multidimenzijalno šta ne mora nužno bit tijelo i to bi po meni moga bit pravi napredak za skalu poviše s tim da neznamo koliko skala uopće i ima ili im je broj beskonačan. Tako da će teško ljudi osvajat druge planete, a još manje ih prilagođavat jer ja mislin kako se ljudi prilagođavaju planetu, a ne obrnuto i svaki pokušaj prilagođavanja planeta ljudima će onaj koji je stvorija i planet i ljude to neće dopustit. Nisan priklonjen nijednoj religiji, ali mi je jasno kako su skoro sve religije protiv kloniranja ljudi jer je to preuzimanje božje nadležnosti i zato se i kaže kako je to umjetno, a ne prirodno. Kad Bog, Um, Kreator ili kako god to zvali po svome nahođenju odredi onda će nastajat i životi i tijela koja to neće radit na primitivni način genetskom manipulacijom nego nematerijalnom intervencijom u DNK ili možda neki kod danas ljudima još nepoznat.

A šta se Darwina tiće, njegova pretpodstavka evolucije kojom objašnjava porijeklo života i porijeklo čovika kako se DNK slučajno minjala mutirajući di su mutanti imali bolje sposobnosti prilagodbe okolini pa su se samo oni nastavili razmnožavat ima enormnu rupu jer je razvojem genetičke fizike dokazano da ipak nešto drugo afektira DNK i vrši promjene koje su moguće bez obzira na udaljenost i bez ikakvog znanosti poznatog kontakta. Darwinova teorija se uči u školama isto ka šta se do nedavno učilo kako nafta nastaje od krepanih dinosaurusa i gnjile paprati. Evolucija postoji ali je to evolucija zajedničke svijesnosti koju imaju sve jedinke koje se razlikuju po frekvenciji. Jedino šta je znanstveno dokazano je mikro evolucija unutar vrste. To je ono, prašuma i neka životinjska vrsta zelene boje je naglo postala vidljiva u listopadnoj šumi koja je narasla nakon zahlađenja i svaki n-ti primjerak te životinjske vrste bi bija smeđi i uspija bi redovito preživit jer bi grabežljivci lakše uočili zelene koji bi tako stradali, a ovi smeđi bi preživili i nastavili se razmnožavat.

I šta se tvoje teme tiće, ja mislin kako je dobra i ako ne saznamo sve o postanku svima nama to koristi za širenje pogleda na sve ono šta nas okružuje.

Da se uključim u raspravu @Otpisani, @moreno.

Branislav Nušić je rekao: Znanje ima granice, dok ih neznanje nema. Po pitanju našeg postanka znanje, koje bi bilo pouzdano, ne postoji. Ili prihvatimo trenutnu "znanstvenu istinu", evoluciju ili spekuliramo o Kreatoru. To je svakome na volju. Iako o postanku ne možemo ništa pouzdano zvati a i kad mislimo da znamo to ne utječe na naš život. Možemo o tome misliti, razbijati glavu, raspravljati ali to ništa ne mijenja. Ono što nas može promijeniti i ispuniti nam život je smisao, a potom svrha. O smislu i svrsi ljudi su razmišljali od kad postoje. Sa smislom je lako, možemo ga naći, promijeniti ili čak pokušati biti bez smisla pa vidjeti kako će ispasti. @Moreno kaže kako se borimo da bi ostali na životu umjesto da radimo nešto pametnije. Ali što je pametnije od življenja života? Naravno da je život borba, moramo jesti i obući se, ali nije samo borba za goli opstanak. Barem ne kod nas, možda u Kongu ili Zimbabveu. Uvijek ostane dovoljno vremena za razonodu, čitanje, druženje. I za sebe, pod time mislim na vrijeme koje je naše i koje koristimo da bi recimo odredili smisao ili dokučili svrhu. No tu imamo problem da nam nikakav recept koji je netko drugi napisao ne pomaže, jednostavno moramo naći svoj vlastiti, ili ga otkriti. Onaj "Vau" kada sami skužimo da znamo (ili barem mislimo kako sad znamo) i da smo to već X puta pročitali ali, eto, morali smo sami do toga doći. Dobar primjer je da oni koji su studirali filozofiju ili teologiju, i pored velikog znanja iz tog područja, moraju sami doći do svoje vlastite filozofije ili teologije, koja ne mora biti u sukobu sa nekom već postojećom.

Ali živjeti, danas u suvremenom svijetu, nimalo ne olakšava potragu za smislom i svhom. Smisao nam nameću mediji, reklame, TV i internet. A većini ni ne treba više. O svrsi se čak ni oni ne trude, podrazumijeva se da kad čovjek prihvati da je potrošač i da svoje vrijeme troši na isprazne zabave, da je jedina svrha živjeti 100 na sat, imati, biti viđen i "uspješan". One koji traže nešto više i dublje vrlo vješto usmjere na literaturu o samopomoći, New age mikseve i (na zapadu popularnu) psihoanalizu. Mladi se ponašaju kao da će vječno živjeti, pa ih osim materijalnog malo što i zanima. Ako da, to su party-i, alkohol i razne vrste droga. Mi stariji, pošto smo svjesni zabluda mladosti, i vremena kojeg imamo sve manje, najradije pitanje svrhe uopćavamo ili zanemarujemo.

Svrha života bi po meni, a to vrijedi za vjernike i nevjernike, bila sreća. Sreća kroz mir i ljubav, sreća da jesmo i da imamo još uvijek priliku živjeti. S one strane života ne možemo zaviriti. Za života nam je nepoznato što je poslije smrti. Saznat ćemo, bez brige. U međuvremenu ostaje nam samo to, živjeti. Živjeti tako da nas nije sram ni pred drugima ni pred sobom. Kome to uspije više od toga ne treba.

P.S. Vjernici (religiozni ljudi) nalaze nešto širu svrhu. Vrsta je to pogodbe. Prihvataju Božju ponudu a za uzvrat očekuju pomoć (ovozemaljsku) i nagradu (nezemaljsku). Oni svrhu vide u služenju i poslušnosti Bogu ali i u prekogrobnom životu. (@Otpisani isto insistira na služenju tj obavljanju posla za Kreatora ali je nagrada nejasna).

Kad smo već kod nagrade ne znam zašto bi trebali dobiti nagradu? Za stanje svijesti čistog smrtnika već je nagrada spoznaja da je još uvijek živ iako se otkačio iz biološke simbioze sa fizičkim tijelom. Takva stvar se može empirijski spoznati samo nakon smrti i djelomično u stanjima kliničke smrti ili kome što baš nije pouzdano jer ljudi upadnu u svašta pa misle da je baš tako. Npr. klinički mrtav može upasti u jednu prostoriju i za njega je to vrhunaravno iskustvo i na temelju jedne prostorije formira mišljenje o cijelom tom ogromnom svijetu s one strane smrti ili kako ja volim reći iza "željezne zavjese". Ne vidim potrebu za nekom posebnom nagradom samom činjenicom da je netko prošao fizičko iskustvo u ovom zaista bolesnom svijetu. Meni osobno bi živa glava bila najveća nagrada i svijest o tome da sam stvoren da bih živio slobodan za beskonačnu vječnost. Tu nema nikakve trgovine, nitko ne može prodati ulaznicu za Raj (u smislu stanja svijesti iako ne isključujem da ima zaista divnih geografskih lokacija izvan ovog realiteta) niti se može kupiti život vječni.

Ono što može onaj koji ima znanje o tehničkim pitanjima (smrt kao razdvajanje "duše" od tijela je čisto tehničko pitanje kao i reinkarnacija ako smo otvoreni toj mogućnosti) taj može manipulirati sa onima koji ne znaju i prodavati im maglu da bi što udobnije proživio svoj ovozemaljski vijek. Tehničko pitanje je tehničko pitanje, ambalaža ima rok trajanja, odigrali smo jedinu ili jednu od mnogih uloga na fizičkoj razini i onaj koji to zaista zna samo ti prodaje ono što već imaš. Usporedbe radi ako ja znam da netko ima nasljedstvo od zaboravljenog dalekog rođaka "Bogu iza nogu" npr. u Australiji i kad bih bio profesionalni prevarant njemu obećajem veliko imanje i veliku lovu ali on mora meni davati i mene slušati da bi to ostvario jer ja sam posrednik, muljator, mutikaša. A taj neupućeni jadnik to nasljedstvo ima i bez mene koji zloupotrebljavam njemu nedostupne informacije i svoju imovinsko-pravnu stručnost. U tome je sva mudrost svećenićke kaste od pojave prvih oblika organiziranih religija pa do današnjih dana. I s posrednikom i bez njega čeka nas otkačivanje a tamo vani su stvari samo onakve kakve jesu, svačiji doživljaj bit će subjektivan.

Inače i ja sam blizak onome što je iznio @otpisani da Kreator svemira nije kreator ljudske pa ni životinjskih vrsta. Zato ga nazovimo Primarni Kreator, onaj od kojeg je sve počelo, onaj koji je sam u ništavilu, nikad stvoren a bio oduvijek (ovo je svima stvorenima nemoguće pojmiti koliko god se trudili) izmislio kreativnost pa je počeo s kreacijom drugih bića (Adami i Eve kako piše u Bibliji samo ja to odmah stavljam u množinu). Možda je prva kreacija baš Satan koji je poslije izmislio svoj nauk sasvim suprotan svim univerzalnim vrijednostima i prvobitnoj ideji. Usudim se špekulirati s tim. Otuda u svim religijama i mitologijama priče o mitskoj borbi Dobra i Zla. Satan je prvo iznegirao sebe kakav je stvoren da bude Prijatelj pa je postao Neprijatelj. Zatim je iznegirao sve ostalo. Moćan skoro kao onaj koji mu je dao život dalje je kreirao sebi slične. Dinosauri su bili na Zemlji davno prije ljudi. Možda je Satan mislio da je pronašao veću moć od svojega Kreatora ali usudio bih se kladiti da se gadno prevario i skupo platio svoju "ideologiju" ali njegov nauk je još uvijek prisutan pa čak i djelomično legalan na ovoj planeti.

Samo što oni ne kažu "to vam je Satanov nauk" nego ga proglašavaju Dobrim dok je Zao onaj koji misli drugačije što nema nikakve veze s univerzalnim vrijednostima i prvobitnom idejom. Imamo priču o Kainu i Abelu. Abel je dobar jer je prinosio žrtve svom "Bogu". Kain nije htio prinositi žrtve, nije htio biti rob tog "Boga" pa je u sukobu čak i ubio Abela. Zaista užasno, bratoubojstvo i odmetanje od "Boga" daju nam percepciju utjelovljenog Zla. Ali što ako je taj "Bog" izgledao slično kao Godzilla iz japanskih filmova?

godzilla

Što ako su te žrtve koje je prinosio Abel bile ljudske žrtve iako nitko normalan ne bi tražio niti životinje da mu se žrtvuju. Što ako je Kain odbio služiti takvom "Bogu" pa čak i ubio brata Abela koji je bio dobar rob? Borac za slobodu, revolucionar ili krvolok i bratoubojica taj Kain. To je samo jedan primjer kako se može manipulirati s percepcijom Dobra i Zla. Naravno nama je servirana frizirana verzija o Kainu i Abelu da bi se kondicionirali robovski umovi a slobodarstvo proglasilo najvećim grijehom. Ja zaista ne znam da li su stvarno postojali ili su personifikacija nečega ali priča je vrlo drevna i mogla bi sadržavati segmente tajnog znanja. Najgore kod čitanja Biblije je doslovno shvaćanje. Biblija je itekako zanimljiva ako se čita između redova.

Da se vratim na kreiranje fizičkog oblika života, to je već precizna mehanika i čak se usudim špekulirati da ovaj svemir nije kreiran s namjerom da se u njemu razvijaju fizički i prolazni oblici života. Neke stvari se ipak događaju spontano. Bogovi Kreatori (mislim da taj izraz ponekad koristi i Von Daniken) su visokorazvijene civilizacije, daleka potomčad Primarnog Kreatora koji su usavršili genetiku tj. preciznu mehaniku i tako su sijali život po planetima. Negdje sam pročitao da je Zemlja genetska biblioteka obzirom na bogatstvo flore i faune. Ne bi me nimalo čudilo da neki Bogovi Kreatori mogu podsjećati na životinjske vrste. Legende o vukodlacima česte su i u našim krajevima. Neki su vjerovatno i humanoidi, neki možda vodozemci, reptoidi ili insektoidi. Ne mislim da tu ima nekog velikog generalnog plana nego više planova što je dovelo do kaosa i sukoba koji se protegao kroz nekoliko realiteta. Na ovoj napaćenoj i iscrpljenoj Planeti mnogi su se izredali i ostavili svoj genetski trag ali možda je baš ova Zemlja, ovaj kamenčić nekima vrlo ambicioznima postao kamen spoticanja.

Neki Bogovi Kreatori slijede prvobitnu ideju Primarnog Kreatora, neki slijede Satanov nauk dok oni "najpametniji" kalkuliraju i njihov utjecaj u zadnje vrijeme je najizraženiji. Tu računam vrijeme od Sumera do danas što nije baš neki dugi period ako gledamo kroz bezvremenost. Jeste da je Zemlja napravila nekih 6 000 krugova oko Sunca i obzirom na prosječni životni vijek izgleda puno ali tamo gdje nema vremena i ritma 24 sata to je samo kap u oceanu. Kao nama sekunda ili minuta. Zato mislim da Primarni Kreator (onaj prvi, nikad stvoren a bio oduvijek) ne mora niti znati da na nekom planetiću u jednom svemiru oko jedne malene zvijezde uopće ima ikakvog oblika života. Možda je i načuo nešto o tome, možda misli neka se djeca igraju ali čemu ulaziti na takve razine gustoće? Možda ako je i načuo sviđa mu se kako je potomčad usavršila preciznu mehaniku tj. genetiku pa se može iskusiti i takav oblik života. Zašto ne bi i daleka potomčad nečime iznenadila Primarnog Kreatora?

Da li bi pomogao riješiti probleme jedna dobričina kojoj se nitko ne mora klanjati niti klečati pred njim niti ga bolesno obožavati jer njemu je ponižavanje svijesti totalno strano? Vjerovatno bi ako bi uspjeli doći do njega i informirati ga da tu ima nekih problema ali opet bi trebao precizne mehaničare - vrhunske genetičare koji su "ideološki" bliski prvobitnoj ideji da sa svojim znanjem i tehnologijom od ovog bućkuriša naprave nešto što bi bilo "clear as vodka" (ovo je iz moje omiljene PC igre po kojoj sam uzeo nick 😀 ) U ovoj igri nema svemogućih ali jako sposobnih i tehnološki potkovanih ima i takvi nam trebaju kao žednom kap vode u pustinji. Da ćemo nešto kao vrsta učiniti sami tu sam teški pesimist i sa svojim tehnološkim dostignućima možemo samo iskreirati jednu kaotičnu apokalipsu nakon koje ova planeta neće biti prepoznatljiva i tek onda će nam trebati sva moguća pomoć. Mrtav ili živ ja volim ovu planetu pa mislim da sam zato i ovdje jer inače ne bih bio ovdje da mi nije stalo. Biti fizikalac pod hibernacijom je zaista težak oblik postojanja i razumljivo da mnogi traže svjetlo na kraju tunela, slamku spasa, bilo kakav izlaz iz ove deponije i sa ovog stratišta zdravorazumske svijesti. Zbog ovakvog poretka ljudi s pravom osjećaju ekstremnu egzistencijalnu ugroženost jer da mi uzmu sve materijalno ima šuma, snaći ću se nekako. Ostaje jedino što zaista imamo a to je obezvrijeđena i izmučena "duša" i nju ti žele isisati, sav život iz nje. Još jednom u vezi "duše": da li je to nešto apstraktno ili se radi o konkretnoj svijesti koja ima svoj manje gusti oblik pa je praktički nevidljiv na razini 5 čula?

Za kraj ovih špekulacija dvije pjesme koje potiču na razmišljanje:

General Woo - Odavno nismo sami

https://www.youtube.com/watch?v=lQX8_8RwPsM

Riblja Čorba - Novi Svetski Poredak

https://www.youtube.com/watch?v=syssRRnPthw

Piretis

Pa meni čovik (jedinka ljudske vrste) stvarno izgleda prekompliciran i ograničen u svome materijalnome tijelu. A šta je življenje života nego borba di moraš radit besmislene stvari da bi preživija . . . da se ne ponavljan jer san već pisa gori kako čovik enormnu energiju ulaže na opstanak i šta mu sve triba, okay, napredak pomaže, ali i odmaže . . . pitanje je jeli teže u Kongu ili Zimbabweu . . . da bi se okladit kako i u Kongu i u Zimbabweu ima manje raka i depresije nego u nas . . . okay, mi imamo bolju zdravsvenu skrb i bolnice . . .

Kad san pisa o borbi za život ja san mislija na ljudsku vrstu općenito . . . kako postoje niže, tako postoje i više vrste . . . gudin u kočaku je vesel dok dobije spizu redovito, valja se u mješavini blata i vlastitih govana i veselo rokće, pojma nema kako će finit u kobasicama sve do zadnjega dana kad nasluti da ono šta nadolazi nije dobro, i ljudi predosjete kad im je kraj blizu i počmu svašta govorit. Meni se čini kako viša vrsta od ljudi nema ljudske probleme i viša vrsta sigurno nebi tila bit čovik, ka šta čoviik nebi tija bit gudin koji će završit prerađen u mesne proizvode.

Samo pišen šta mi se čini, nikako ne mislin kako je to sigurno i jedino tako, a to šta ti pišeš krivo.

Citat od Max Payne od 17/07/2019, 1:10

Kad smo već kod nagrade ne znam zašto bi trebali dobiti nagradu? Za stanje svijesti čistog smrtnika već je nagrada spoznaja da je još uvijek živ iako se otkačio iz biološke simbioze sa fizičkim tijelom. Ne vidim potrebu za nekom posebnom nagradom samom činjenicom da je netko prošao fizičko iskustvo u ovom zaista bolesnom svijetu. Meni osobno bi živa glava bila najveća nagrada i svijest o tome da sam stvoren da bih živio slobodan za beskonačnu vječnost. Tu nema nikakve trgovine, nitko ne može prodati ulaznicu za Raj (u smislu stanja svijesti iako ne isključujem da ima zaista divnih geografskih lokacija izvan ovog realiteta) niti se može kupiti život vječni.

Inače i ja sam blizak onome što je iznio @otpisani da Kreator svemira nije kreator ljudske pa ni životinjskih vrsta.stavljam u množinu)... Možda je prva kreacija baš Satan koji je poslije izmislio svoj nauk sasvim suprotan svim univerzalnim vrijednostima i prvobitnoj ideji. Usudim se špekulirati s tim. Otuda u svim religijama i mitologijama priče o mitskoj borbi Dobra i Zla.

Najgore kod čitanja Biblije je doslovno shvaćanje. Biblija je itekako zanimljiva ako se čita između redova.

Još jednom u vezi "duše": da li je to nešto apstraktno ili se radi o konkretnoj svijesti koja ima svoj manje gusti oblik pa je praktički nevidljiv na razini 5 čula?

Na kraju kažeš da je tvoj tekst špekulacija, što po meni nije, jer si načeo mnoga pitanja koja smo ni drugi izbjegavali. Prvo, trudim se da u svojim osvrtima izbjegnem, koliko god je moguće, svoja vjerovanja i ubjeđenja, posebno ona kršćanska, protestantska, iako sam svjestan da je to nemoguće uvijek postići. Pokušat ću odgovoriti na citirana mjesta baš iz "svoje" perspektive, ne zato jer mislim da je to jedino istinito, nego zato jer mi je to najbliže, odgojem i obrazovanjem.

Zašto bi trebali dobiti nagradu? U biti ni nebi trebali, odnosno sami ju, što god pokušali, ne možemo zaslužiti. Moramo ju dobiti na dar. Sve religije, uključujući i nebožanske (budizam i taoizam) nude neku nagradu. Obično je ona izgledna tek kad umremo ili kad se svrši vrijeme. Monoteizmi računaju s rajem. Nekima je dovoljno da bi dospjeli u raj, samo prihvatiti javno neku vjeru, drugi se moraju potruditi i "biti dobri", kajati se, vršiti neku pokoru, ali svi računaju na milost božanstva kao bitni element koji nas dovodu u položaj koji sami ne možemo zaslužiti. Mnogim je kršćanima ovaj život prijelazni period a naglasak je na drugom, vječnom i beskrajno sretnom. U Psalmima na jednom mjestu ovaj je život opisan kao "dolina suza". Inače se slažem da je život koji smo dobili već sam po sebi najveća nagrada. Ako smo već bili sretni dobitnici (života) ako je on dar, zašto mu gledati u zube? Upropastiti ovaj život samo kako bi dobili drugi je grijeh čak i prema kršćanstvu.

Točno, nitko ne može prodati ulaznicu za raj. Ako ga ima, svatko, bio bogat ili ne, mora moći doći u njega. U biti u kršćanstvu postoji nešto što bih ja nazvao dogovor između Boga i čovjeka. Bog nudi čovjeku iskupljenje od grijeha i život nakon ovog, jer grešnik nema što tražiti u raju (niti bi se tamo osjećao ugodno), a čovjek prihvata (ili ne) uvjete. U sve to je uključena vjera (sumnjičavi poput nas nemaju baš veliku šansu baštiniti "kraljevstvo nebesko", a opet, nekako mislim da bi On ipak više volio u raju imati ljubopitljive i inteligentne nego tupe i one koji bespogovorno rade sve što se od njih traži /ovo je moj pokušaj ulaska u raj na mala vrata/).

Teza da je stvoritelj svijeta i nas neki drugi podređeni Bog je priča o Demijurgu. Gnostici problem grijeha i nesavršenog svijeta rješavaju time da osim vrhovnog postoji i još jedan, nesavršeni (pa i zao) bog koji je odgovoran za stvaranje ali i za zlo. Meni je taj dualistički kocept prekompliciran, pun sukoba i niskih udaraca između dva boga, i teško mi je povjerovati da pravi Bog dopušta svojoj kraciji s greškom da trajno upropasti svijet. Tu se držim onog znanstvenog principa da ako imamo više teorija koje su jednako vjerojatne točna je ona koja je najjednostavnija, u ovom slučaju ona sa samo jednim svemogućim Bogom koji sve stvara i za sve je odgovoran. Usput, meni ni priča o palom anđelu, Luciferu (u prijevodu /sic/ svjetlonoša) ne drži vodu. Prvo, najviše rangirani anđeo dolazi na ideju da preuzme položaj i ovlasti boga. To mi zvuči naivno, više ljudski nego anđeoski. Drugo, kada je pokušaj osujećen, bog ga protjeruje, jer je stvoren besmrtan pa nije mogao biti likvidiran, na zemlju. Kao da predsjednik mjesne zajednice svog pobješnjelog dobermana doseli meni u dvor.

Moje je mišljenje da zlo postoji neovisno o nekom drugom, faličnom, bogu ili palom anđelu. Ono postoji, ili ga mi takvim doživljavamo (kad lav pojede čovjeka to nije zlo za lava ali jeste za čovjeka) jednostavno jer je svemir u kome jesmo takav. Teško mi je to uklopiti u priču o Bogu koji je stvorio sve pa time i zlo ali lakše nego prihvatit da postoji sukob svemogućeg Boga i neke njegove manje savršene kreacije.

Biblija je stoljećima čitana doslovno. Neki je protestanti i danas tako čitaju. To pravdaju time da je "sve pismo od Boga dano..." pa ništa nije manje ili više vrijedno. Tumačenje Biblije je nemoguć posao. Odnosno moguć je samo na individulnom nivou ili na prihvatanju zacrtane dogme o kojoj je netko odlučio. Zato bih onima koji nemaji vremena na bacanje preporučio da se fokusiraju na poruke. Ono što je bitno i što podjednako vrijedi danas kao što je vrijedilo u vrijeme pisanja. Dangubno je čitati tablice naroda ili propise za gubavce ali je korisno i poučno, barem jednom u životu, pročitati Priče Salamunove, Knjigu Propovjednika i sva četiri Evanđelja.

Duh i duša su prema kršćanstvu dvije različite ali povezane stvari. Čovjek nije duh ali ima duh. Na početku Sv. Pisma stoji da je Bog načinio čovjeka i puhnuo mu "duh životni i posta čovjek duša živa". Duh je naš nematerijalni dio. U kombinaciji s tijelom mi smo duša. U narodu još postoji ono da je negdje X duša a pri tome se misli na ljude. Kada čovjek umre duh se vraća Bogu a tijelo zemlji, tj. čovjek više nije duša živa. Sad imamo problem imaju li i životinje duh jer su dok žive i one su duše žive. U ljudskom obliku sigurno ne, one nisu duhovite i nisu duhovna bića barem ne kao mi, što opet ne znači da neki oblik duha nemaju.

P.S. Pohvale za glazbeni ukus. General Woo je svijetla točka, po tekstovima uz rame Edi Maajki, kod nas. O Bori ne treba trošiti riječi. Respekt, i to je to (na stranu njegovi politički stavovi ali tekstovi su mu vrhunski). Na prvom mjestu "Pogledaj Dom Svoj Anđele" (posebno verzija sa Horom Saborne crkve, ono kad ti trnci prođu po leđima i poslije tko zna kojeg slušanja).

12
Izbornik